GELİBOLU OYUNLARI 2015

ÇANAKKALE REHBERİ

TRUVA

Troia, Homeros’un yazılı edebiyat metni olan ‘İliada’ ve ‘Odysseia’ destanlarına konu olmuştur. Batı medeniyetinin en etkileyici eserlerinden biri olan Homeros’un İliada’sı on yıl süren savaşın son 51 gününü yansıtmaktadır. Aynı zamanda birbiri üzerine on kez kurulduğu tespit edilen Troia, kazılarıyla da dünyada ün yapmıştır.

Dünyaca tanınan bu antik kent, 1996 yılında Milli Park olarak ilan edilmiş, 1998 yılında da UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası listesine alınmıştır.

ASSOS ANTİK KENTİ

Behramkale Köyü ile içiçe olan Antik Assos kenti bir volkan konisi üzerinde konumlanmıştır. Akropolis (yukarı şehir) ve güneye doğru inen teraslar üzerinde diğer yapılar bulunmaktadır.

Assos antik kentinin çevresi yüksekliği yer yer 20 metreye kadar ulaşan sekiz kule ile on iki değişik kapının yer aldığı yaklaşık 4 km. uzunluğundaki surlarla çevrilidir. Şehrin iki ana kapısı olan doğu ve batı kapılarının önünde nekropoller-mezarlık alanları vardır. En üst noktada yer alan ve tanrıça Athena’ya adanmış tapınak İ.Ö. 540 yıllarına tarihlenmektedir. Şehrin merkezi olan Agora, güney yamaçlarında teras üzerindedir. Sütunlu gezinti yerleri olan Kuzey stoası iki katlı, güney stoası dört katlıdır. Kısmen restore edilen tiyatrosu 5000 kişiliktir.

TARİHİ MİLLİ PARK

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı, Gelibolu adını taşısa da Eceabat ilçesi sınırları içindedir. Yarımadanın güney ucunda, Eceabat ilçesinin hemen hemen tamamını kapsayan ve Çanakkale Boğazı'nın Avrupa yakasında 33.000 hektara yayılan büyük bir parktır. 1973'te kurulmuş olup, B.M. Milli Parklar ve Koruma Alanları listesinde yer almaktadır.

Birinci Dünya Savaşı Çanakkale Deniz ve Kara Muharebeleri’nin yapıldığı yerler, Gelibolu Yarımadası içerisindedir. Batık gemiler, toplar, siperler, kaleler, burçlardan ve savaşla ilgili yüzlerce başka kalıntıdan oluşan geniş bir yelpazenin yanı sıra, 60.000'i aşan Türk şehidinin, 250.000'i aşan Avustralya, Yeni Zelanda, İngiliz ve Fransız askerlerinin savaş mezarları ve anıtları buradadır.

AYNALI ÇARŞI

Aynalı Çarşı diğer adıyla Halyo Çarşısı, Çanakkale'de bulunan kapalı çarşıdır. 1890 senesinde şehrin Musevi cemaatinin ileri gelenlerinden Eliyau Hallio tarafından yaptırılmıştır. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde de Aynalı Çarşı’dan söz edilmektedir.

SAROS KÖRFEZİ

Saros, sanayiden uzak kalabilen "şanslı" sahillere sahip olan Saros, Edirne´den yaklaşık 150 km., İstanbul´dan yaklaşık 250 km. uzaklığıyla yaz aylarının gözde tatil beldelerinden biri olarak her geçen gün daha fazla ilgi çekiyor…

İSKELE MEYDANI ve KORDON

Çanakkale’nin kalbi adeta iskele meydanında atmaktadır. Asya ile Avrupa kıtalarını ayıran Çanakkale Boğazı bu noktadan geçilir. Burada yer alan Turizm Danışma Bürosu kent ziyaretçilerine her konuda yardımcı olmaktadır.

CUMHURİYET MEYDANI

Çok hareketli bir noktada olan Cumhuriyet Meydanı her zaman kalabalıktır. Heykeltıraş Nejat Sirel’e 1937 yılında yaptırılan Atatürk heykeli Atatürk’ün sağlığında dikilen nadir heykellerden biridir. Buradaki bir başka sanat eseri de seramikten yapılan anıtsal ölçülerde “At Başlı Aynalı Testi”dir.

ÇANAKKALE MÜZELERİ

Çanakkale il merkezi sınırlarında: Çanakkale Arkeoloji Müzesi, Çanakkale Deniz Müzesi, Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi, Çanakkale Seramik Müzesi ve ÇTSO Çanakkale Evi olmak üzere dört Müze ve bir Müze Ev vardır.

YEMEK KÜLTÜRÜ

Akdeniz mutfağı içinde yer alan Çanakkale’nin yemek kültüründe zeytinyağı vazgeçilmez bir unsurdur. Çanakkale’ye ait geleneksel yemekleri, tarihi çarşısı içinde yer alan lokantalarda bulabilirsiniz. Tatlı seviyorsanız da mutlaka Çanakkale’nin meşhur peynir helvasını denemelisiniz.

Çanakkale’de balığın ayrı bir yeri vardır. Kıyı boyunca sıralanmış balık lokantalarında birçok çeşit balık yiyebilirsiniz.

EL SANATLARI VE ALIŞVERİŞ

Çanakkale’de el sanatları denince akla ilk gelen çanak-çömlektir. Türk seramik sanatının son örneklerini oluşturan Çanakkale seramiklerinden esinlenen ve üniversitenin seramik atölyesinde ve özel atölyelerde üretilen seramikler ayrıca Çanakkale ilçelerinde özgün olarak dokunan halı ve kilimler kentteki mekânlarda satışa sunulmaktadır.

Çanakkale’nin en önemli alışveriş mekânı tarihi çarşı caddesidir. Kuyumcu ve hazır giyim mağazaları yanı sıra bankalarda bu caddededir.

GELİBOLU OYUNLARI 2015 | COPYRIGHT