GELİBOLU OYUNLARI 2015

GELİBOLU OYUNLARI VE
ORGANİZASYONUN AMACI NEDİR?

Çanakkale Savası’nın ruhu tam bir asırdır dünyaya çok güçlü dostluk ve dayanışma mesajı vermektedir. Dünya tarihine centilmenler savaşı olarak geçen Gelibolu Çıkarması’nın 100. yılı, savaşa katılan tüm ülkeler açısından manevi anlamı yüksek bir yıl dönümüdür.

Çanakkale Savaşı’nın 100. Yılı onuruna, iki yılda bir Çanakkale’de gerçekleşmesi planlanan Gelibolu Oyunları işte bu düşünceyle doğdu. Gelibolu Oyunları tarihsel değeri büyük, yitirilen canların tüm uluslararası çevrelerce anılacağı ve ülkeler arasındaki dostluğun pekiştirilmesine ön ayak olacağı bir spor organizasyonudur.

“100 Yıl Önce Atalarının Can Verdiği Topraklarda, Onlar Barış İçin Oynuyor” ana fikrinden yola çıkan Gelibolu Oyunları; Türkiye, Avustralya, Yeni Zelanda, Hindistan, Almanya, Fransa ve Birleşik Krallık’tan gelen üniversiteli sporcuları bir araya getirecektir.

Üniversiteli sporcuların 2015 yılında karşılaşacakları disiplinler arasında; 3X3 Basketbol, Triatlon, Kros, Yüzme, Yelken, Tenis, Plaj Voleybolu, Bisiklet ve Ragbi bulunmaktadır.

GELİBOLU OYUNLARI 2015 | COPYRIGHT