GELİBOLU OYUNLARI 2015
10 Nisan 2015

Sıradışı Spor Organizasyonu

Avustralya Üniversite Sporları Federasyon CEO’su Don Knapp, Gelibolu Oyunları’nın, Çanakkale Savaşı’nın 100. yıl anma etkinlikleri kapsamında gerçekleşeceği için, sıradışı bir spor müsabakası olacağı görüşünü dile getirdi. Knapp, Avustralya’yı temsil edecek sporcuların Çanakkale hakkında bilgilenmeleri için çeşitli eğitimler veriyor.

Knapp, ‘Sporcularıma Gelibolu Oyunları’nın alışılmış bir spor müsabakası olmayacağını aşılamaya çalışıyorum. Aynı zamanda takım ruhu oluşturmaya da. Gelibolu Oyunları’nın belli bir amacı var; 100 yıl önce Çanakkale’de savaşmış ülkelerin arasındaki barışı devam ettirebilmek, Çanakkale’de hayatını kaybetmiş atalarımızı anmak ve savaşta öğrenilenleri sürdürebilmek” diyor…

Avustralyalı sporcuların Gelibolu Oyunları’nı heyecanla beklediklerini söyleyen Federasyon CEO’su, “başvurulara gösterilen yoğun ilgi bizi çok duygulandırdı, hem sporcular hem de Federasyon olarak ülkemizi temsil ediyor olmaktan çok gururluyuz”.

Don Knapp, “Gelibolu’ya gelecek bazı atletlerimizin büyük dedeleri Çanakkale’de savaşmış olduğundan, Gelibolu Oyunları’nda Avustralya’yı temsil etmek onlar için çok daha büyük anlam ifade ediyor. Bazı sporcularımızdan bu kutsal Yarımada’da yapacakları spor karşılaşmaları tecrübelerini dönünce paylaşabilmeleri için günlük tutmalarını isteyeceğiz” diyerek sözlerine devam etti.

Knapp, Gelibolu Oyunları’nın bir başka önemini de şöyle ifade etti: “Oyunlar, sporcuların Çanakkale’de yaşanan acı olayları daha iyi anlayabilmelerini sağlayacak ve ülkelerin arasında gelişen barışı bir nevi kutlamalarına olanak yaratacak. Çanakkale Savaşı’nda öğrendiklerimizi gelecek nesillere aktarabilmek için sporun en uygun platform olduğunu düşünüyorum”.

Federasyon CEO’su yıllarca Avustralya milli beyzbol takımını Avrupa ve Asya’da temsil ettiğinden, spora çok önem verdiğini söylerken, “Akademik eğitimin önemli bir parçasının spor olması gerektiğini hep savunmuşumdur” dedi.

Knapp ayrıca, ‘Sporun akademik anlamda öğrencilere neler kattığını ve derslerde gösterilen başarıda ne tür rol oynadığına dair araştırmalar yürütüyoruz ve sporun, öğrencilerin mezun olduktan sonra da iş bulabilme çabalarında da nasıl faydalı olabileceğine bakıyoruz’ dedi.

Knapp, Oyunlar’ın Çanakkale’nin 100. yılında, tüm dünyanın odak noktası olan bir atmosferde gerçekleşeceğinden, uluslararası boyutta da büyük ilgi toplayacağını ekledi.


Sheldon Heyes, Avustralyalı Yaşam Yazarı
www.sheldonheyes.com

16 Nisan 2015

Gelibolu Oyunları Dünya Barışı için Oynanacak

Çanakkale Savaşı 100. yılı anma etkinlikleri kapsamında, 25-29 Nisan 2015 tarihleri arasında gerçekleşmesi planlanan Gelibolu Oyunları son üç yıldır üzerinde büyük heyecan ve gururla çalıştığımız bir projedir... (Devamını Oku)

10 Nisan 2015

Sıradışı Spor Organizasyonu

Avustralya Üniversite Sporları Federasyon CEO’su Don Knapp, Gelibolu Oyunları’nın, Çanakkale Savaşı’nın 100. yıl anma etkinlikleri kapsamında gerçekleşeceği için, sıradışı bir spor müsabakası olacağı görüşünü dile getirdi... (Devamını Oku)

09 Nisan 2015

Hintli Üniversiteli Atletler Türkiye’ye Gelmeye Hazırlanıyor!

Akademik çevrelerde Çanakkale Savaşı’ndan bahsedildiğinde, Hindistan’ın adı fazla ön planda tutulmuyor... (Devamını Oku)

08 Nisan 2015

Spor Müsabakasından Daha Fazlası…

Birleşik Krallık’ı saran uzun ve soğuk kışın ardından, plaj voleybolu oyuncusu Antonella Palmese, ilkbaharda gerçekleşecek Gelibolu Oyunları sayesinde Türkiye’ye gelmeyi dört gözle bekliyor... (Devamını Oku)

02 Nisan 2015

Yeni Zelandalı Üniversiteli Sporcu Çanakkale Boğazı’nı Yüzerek Geçmeye Hazırlanıyor

Penny Hayes, 10 yaşından itibaren birçok spor dalıyla ilgili faaliyette bulundu, Gelibolu Oyunları’nda ise Yeni Zelandalı üniversiteli atlet, ülkesini açık deniz yüzme branşında temsil edecek... (Devamını Oku)

01 Nisan 2015

Avustralyalı Ragbi Yıldızı Tarihin İzlerini Yeniden Sürecek

Avustralyalı üniversiteli atlet Matt Narracott, bu ay Türkiye Cumhuriyet Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleşecek Gelibolu Oyunları için Çanakkale’de yarışacak;hem ülkesini hem de Birinci Dünya Savaşı’nda savaşmış aile bireylerinden birini temsil edecek... (Devamını Oku)

GELİBOLU OYUNLARI 2015 | COPYRIGHT